Loratadine vs cetirizine

Loratadine vs cetirizine

Zyrtec veroorzaakt meer kans op sedatie dan Claritin. Zyrtec heeft ook een snellere werking (één uur versus maximaal drie uur voor Claritin), maar beide houden 24 uur aan.

Zyrtec is een merknaam voor het medicijn cetirizine en Claritin is een merknaam voor het medicijn loratadine. Zowel cetirizine als loratadine zijn populaire antihistaminica met veel overeenkomsten, maar er zijn enkele belangrijke verschillen.

Wat zijn cetirizine en loratadine?

Wat zijn cetirizine en loratadine?

Cetirizine (Zyrtec) is een niet-sederend antihistaminicum. Het is vergelijkbaar met andere antihistaminica van de tweede generatie, waaronder loratadine (Claritin), fexofenadine (Allegra) en azelastine (Astelin).

  • Histamine is een chemische stof die verantwoordelijk is voor veel van de tekenen en symptomen van allergische reacties, zoals zwelling van het neusslijmvlies, niezen en jeukende ogen.
  • Certirizine blokkeert één type receptor voor histamine (de H1-receptor) en voorkomt activering van H1-receptorbevattende cellen door histamine.
  • In tegenstelling tot antihistaminica van de eerste generatie, komen cetirizine en andere antihistaminica van de tweede generatie niet gemakkelijk vanuit het bloed de hersenen binnen, zodat ze minder slaperigheid veroorzaken, hoewel cetirizine meer slaperigheid kan veroorzaken dan andere antihistaminica van de tweede generatie.

Loratadine (Claritin) is een langwerkend, niet-sederend antihistaminicum dat wordt gebruikt om allergieën te behandelen.

  • Loratadine blokkeert één type histaminereceptor (de H1-receptor) en voorkomt zo activering van cellen met H1-receptoren door histamine.
  • In tegenstelling tot sommige antihistaminica komt loratadine niet via het bloed in de hersenen en veroorzaakt het geen slaperigheid wanneer het in de aanbevolen doses wordt ingenomen.

Lees ook :- Lactose-intolerantie symptomen huid

Wat is effectiever voor allergische rhinitis?

Onderzoeken hebben aangetoond dat zowel Zyrtec als Claritin significant effectiever zijn dan placebo (een zogenaamde pil) voor het verminderen van symptomen die gepaard gaan met allergische rhinitis, hooikoorts en andere allergieën. Onderzoeken hebben niet consequent aangetoond dat het ene antihistaminicum effectiever is dan het andere, hoewel in één onderzoek cetirizine-symptomen in grotere mate werden verminderd.

Intranasale of oftalmische (in het oog) antihistaminica werken sneller dan orale antihistaminica (binnen ongeveer 15 minuten); moeten echter meerdere keren per dag worden toegediend. Bij mensen met allergische rhinoconjunctivitis en voornamelijk oogsymptomen, werken oogheelkundige antihistaminica veel sneller (binnen 3 tot 15 minuten) en zijn ze veel effectiever dan elke andere vorm van behandeling. Intranasale antihistaminica zijn even effectief als intranasale cromolyn, intranasale nedocromil en leukotrieenmodificatoren bij seizoensgebonden allergische rhinitis; zijn echter niet zo effectief in het verlichten van verstopte neus en andere symptomen als intranasale glucocorticoïden.

Lees ook :- Kramp in de benen bij ouderen

Wat zijn de bijwerkingen van cetirizine (Zyrtec) en loratadine (Claritin)?

Bijwerkingen van cetirizine

Bijwerkingen die zijn gemeld met cetirizine zijn onder meer:

  • slaperigheid (komt voor bij 14% van de patiënten),
  • droge mond,
  • misselijkheid,
  • hoofdpijn,
  • vermoeidheid,
  • zenuwachtigheid, en
  • keelpijn.

Andere belangrijke maar zeldzame bijwerkingen zijn:

  • allergische reacties,
  • toevallen,
  • flauwvallen, en
  • lage bloeddruk

Loratadine-bijwerkingen

De meest voorkomende bijwerkingen van loratadine zijn:

  • hoofdpijn,
  • slaperigheid,
  • vermoeidheid en
  • droge mond.

Nervositeit en slaapproblemen zijn ook gemeld.

Lees ook :- Wat is een trombosebeen

Welke geneesmiddelen hebben een wisselwerking met cetirizine en loratadine?

Geneesmiddelinteracties van cetirizine
Theofylline (Theo-Dur, Respbid, Slo-Bid, Theo-24, Theolair, Uniphyl, Slo-Phyllin) vermindert de afbraak van cetirizine met 16% en kan de bloedspiegels van cetirizine verhogen. Geneesmiddelen die slaperigheid veroorzaken, kunnen de slaperigheid als gevolg van cetirizine vergroten.

Interacties met Loratadine-geneesmiddelen
Erytromycine, cimetidine (Tagamet) en ketoconazol (Nizoral) verhogen de bloedconcentratie van loratadine door de eliminatie van loratadine te remmen. Dit kan leiden tot meer bijwerkingen van loratadine.

Wat is de dosering voor cetirizine versus loratadine?

Cetirizine dosering
De aanbevolen dosis voor volwassenen en kinderen van 6 jaar en ouder is 5 tot 10 mg per dag, afhankelijk van de ernst van de symptomen.

Loratadine-dosering
De gebruikelijke dosis loratadine is 10 mg per dag voor volwassenen en kinderen ouder dan zes jaar. De dosis voor kinderen van 2 tot 6 jaar is 5 mg per dag.

Loratadine (Claritin) versus Cetirizine (Zyrtec): Wat is beter?

Mensen die op zoek zijn naar langdurige verlichting van allergiesymptomen, kunnen kiezen tussen loratadine (Claritin) en cetirizine (Zyrtec), twee van de meest populaire allergiemedicijnen die zonder recept verkrijgbaar zijn.

  • Medicijnklasse

Loratadine is het generieke actieve ingrediënt in het merkgeneesmiddel Claritin; het medicijn wordt ook zonder recept verkocht onder de generieke naam. Cetirizine is het generieke actieve ingrediënt dat het meest wordt geassocieerd met het merkgeneesmiddel Zyrtec. Net als loratadine kan cetirizine in zijn generieke vorm zonder recept worden gekocht.

Zowel cetirizine als loratadine behoren tot een klasse geneesmiddelen die bekend staat als antihistaminica; in het bijzonder worden de twee medicijnen beschouwd als antihistaminica van de tweede generatie.

Er zijn twee generaties antihistaminica die algemeen zonder recept verkrijgbaar zijn.

Antihistaminica van de eerste generatie omvatten medicijnen zoals difenhydramine, het actieve ingrediënt in Benadryl. Ze werken snel om acute allergiesymptomen te behandelen, maar worden in verband gebracht met een lange lijst van bijwerkingen, waaronder aanzienlijke slaperigheid, vanwege hun vermogen om de bloed-hersenbarrière te passeren.

Antihistaminica van de tweede generatie werden ontwikkeld in een poging een allergiemedicijn te ontwikkelen dat minder bijwerkingen had en veilig was tijdens het autorijden, het bedienen van zware machines of het uitvoeren van dagelijkse activiteiten.

Zowel cetirizine als loratadine zijn in staat allergiesymptomen te behandelen en te voorkomen zonder de hoge kans op slaperigheid die gepaard gaat met antihistaminica van de eerste generatie.

  • Behandelde aandoeningen

Zowel loratadine als cetirizine worden vaak gebruikt voor de behandeling van symptomen van allergische rhinitis, een groep symptomen die de sinus en de neus aantasten wanneer een persoon wordt blootgesteld aan een allergeen uit de omgeving.

Allergenen zijn stoffen waar de meeste mensen geen enkele reactie op ervaren, waaronder pollen, huisstofmijt of huidschilfers van huisdieren.

Bij mensen met allergieën veroorzaakt blootstelling aan het allergeen, een verder onschadelijke stof, een sterke afweerreactie van het immuunsysteem. Het immuunsysteem van een persoon met allergieën ziet het allergeen als een gevaarlijke vreemde indringer en begint aan te vallen in de vorm van een allergische reactie.

Tijdens een allergie-aanval maakt het immuunsysteem chemicaliën vrij die ontstekingsmediatoren worden genoemd. Deze chemicaliën omvatten histaminen, die vrijkomen als reactie op het allergeen. De histamine bindt zich vervolgens aan receptoren op het oppervlak van de lichaamscellen. Wanneer histamine zich aan deze receptoren hecht, veroorzaakt het allergische symptomen zoals loopneus, sinusdruk, verstopte neus, niezen, jeukende/waterige ogen en jeukende neus of keel.

  • Hoe het werkt

Antihistaminica van de tweede generatie, zoals loratadine en cetirizine, helpen allergiesymptomen te behandelen door de werking van histamine in het lichaam te stoppen. Beide geneesmiddelen stoppen de effecten van histamine door zich te binden aan histaminereceptoren op de lichaamscellen, waardoor de histamine zich niet aan de cel kan hechten en chemische berichten kan verzenden die het lichaam ertoe aanzetten symptomen zoals jeuk, niezen en verhoogde productie van slijm te ontwikkelen.

Zowel cetirizine als loratadine zijn meestal veilig voor langdurig gebruik omdat ze een laag risico op bijwerkingen hebben.

  • Formulering

Zowel loratadine als cetirizine zijn verkrijgbaar in vergelijkbare formuleringen die gemakkelijk toegankelijk zijn. Beide medicijnen kunnen worden gekocht in de vorm van gewone tabletten, oplostabletten, kauwtabletten, gelcapsules, orale siropen of orale oplossingen.

Beide medicijnen zijn verkrijgbaar in formules voor volwassenen en formules voor kinderen. Volwassenen en kinderen ouder dan zes jaar die loratadine gebruiken, nemen doorgaans een dagelijkse dosis van 10 mg per dag. Volwassenen en kinderen ouder dan zes jaar die cetirizine gebruiken, nemen doorgaans 5 mg of 10 mg per dag. Kinderen tussen de 2 en 5 jaar oud nemen doorgaans 5 mg loratadine per dag, terwijl kinderen tussen de 2 en 5 jaar oud die cetirizine gebruiken doorgaans 2,5 tot 5 mg per dag innemen.

  • Effectiviteit

Studies tonen niet consequent aan dat loratadine of cetirizine beter is dan de andere medicatie bij de behandeling van allergiesymptomen; beide medicijnen zijn echter significant effectiever bij het behandelen van allergiesymptomen dan placebo. Daarom worden zowel loratadine als cetirizine als effectief beschouwd bij de behandeling van symptomen van allergische rhinitis. Welke medicatie voor u geschikt is, hangt echter van verschillende factoren af.

Als slaperigheid of slaperigheid als bijwerking een reden tot bezorgdheid is, zou loratadine de beste keuze zijn. Hoewel zowel loratadine als cetirizine significant minder kans hebben om slaperigheid als bijwerking te veroorzaken in vergelijking met antihistaminica van de eerste generatie, is de kans groter dat cetirizine slaperigheid veroorzaakt dan loratadine.

Als u een medicijn wilt dat snel begint te werken om allergiesymptomen te behandelen, is cetirizine de betere keuze. Cetirizine begint binnen ongeveer een uur te werken, terwijl loratadine tot drie uur kan duren voor maximale verlichting. Beide medicijnen duren maximaal 24 uur, dus elk kan eenmaal per dag worden ingenomen.

Zijn cetirizine en loratadine hetzelfde?

Deze medicijnen hebben verschillende actieve ingrediënten. Het actieve ingrediënt in Zyrtec is cetirizine. In Claritin is het loratadine. Zowel cetirizine als loratadine zijn niet-sederende antihistaminica.

Welke heeft minder bijwerkingen loratadine of cetirizine?

Claritin heeft meestal minder bijwerkingen dan Zyrtec. Ze omvatten hoofdpijn, slaperigheid, vermoeidheid, droge mond. Omgekeerd kan loratadine bij sommige patiënten nervositeit en slaapproblemen veroorzaken. Zyrtec kan al diezelfde bijwerkingen veroorzaken, plus misselijkheid en keelpijn.

Welke antihistaminica is beter dan loratadine?

Studies hebben aangetoond dat Zyrtec even effectief is als Claritin voor allergische rhinitis en urticaria. Studies hebben de effecten van Zyrtec en Claritin niet vergeleken voor aandoeningen zoals postnasale infusie, maar onderzoek suggereert dat intranasale antihistaminica zoals azelastine effectiever zijn.

Zijn cetirizine en loratadine hetzelfde?

Zyrtec en Claritin hebben verschillende werkzame stoffen. Zyrtec bevat cetirizinehydrochloride, ook wel cetirizine HCL genoemd, terwijl Claritin loratadine bevat.

Kunt u zowel loratadine als cetirizine gebruiken?

Er werden geen interacties gevonden tussen cetirizine en loratadine. Dit betekent echter niet noodzakelijkerwijs dat er geen interacties zijn. Raadpleeg altijd uw zorgverlener.

Laat een reactie achter

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd.